Okno życia, okno nadziei otwarte już dzisiaj 04.04.2022 roku w „ Pogotowiu Opiekuńczym” przy ul. Orlej 6 A. Działa ono na tych samych zasadach jak w POW „ Jedynka „ przy ul. Słonimskiej 8.

 

///////////////////////////////////////////\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\

 

 

...A TO JUŻ HISTORIA...

Okno Życia zostało otwarte i poświęcone przez duchownych wyznania rzymskokatolickiego i prawosławnego w dniu 7 maja 2009 roku. Powstało z myślą o kobietach, które z różnych przyczyn nie chcą lub nie mogą opiekować się swoim nowo narodzonym dzieckiem. Okno jest jednak przede wszystkim szansą na życie dla dzieci, których Matki mogą bezpiecznie i anonimowo je tam zostawić.

                      Pojawienie się dziecka w oknie życia sygnalizowane jest przez pager, który przez cały czas nosi przy sobie dyżurny wychowawca. Gdy urządzenie zasygnalizuje otwarcie okna, wychowawca sprawdza pomieszczenie, w którym się ono znajduje. W przypadku znalezienia dziecka wychowawca placówki zgodnie z procedurą, wzywa pogotowie ratunkowe, które ma przewieźć dziecko na badania do szpitala. Na tym kończy się zadanie OKNA ŻYCIA. Następnie powinna być wszczynana procedura adopcyjna, aby dziecko mogło jak najszybciej znaleźć się w nowej rodzinie.

 

 

W białostockim oknie jak dotąd pozostawiono pięcioro dzieci ( 12.01.2014 ), ( 14.08.2016 ), ( 03.09.2019 ), (07.11.2020), (27.04.2021).